Urmas Reinsalu sai ühe aastaga 6-kordseks miljonäriks

KESKNÄDAL, 18. märts 2009

Veel 2007. aastal, kui Urmas Reinsalu valiti praeguse Riigikogu liikmeks ning sai Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni aseesimeheks, oli ta tagasihoidlik ja mõõdukate majandushuvidega 31-aastane noormees. Tema majanduslike huvide deklaratsioonis on kirja pandud väike korter Tallinnas Kunderi tänavas. Muud ei miskit – ei kinnisvara ega laenusid. Puhas poiss nagu üks (endine) äraostmatu peabki välja nägema.

JÄRJEKORDNE POLIITIK SOODSALT ELIITMAJAS: Aprillis aasta tagasi suutis IRL-i poliitik Urmas Reinsalu osta 83 m2 korteri ja pidi selleks maha müüma vana eluruumi ning võtma pangast veel 400 000 krooni laenu. Kolm kuud hiljem ei saanud tal tekkida täiendavaid miljonitesse küündivaid sääste, kui ta oli võimeline 83-ruutmeetrise korteri vahetama 208-ruutmeetrise vastu Tallinnas aadressil Vana-Lõuna 39a. Uue korteri hind kinnisvaraspetsialistide hinnangul on 6 miljonit krooni.

Tänaseks aga on Urmas Reinsalust saanud üks Riigikogu jõukamaid liikmeid, kellel kindlasti poleks häbi kuuluda ühte nimekirja Olari Taali, Harri Õunapuu, Rain Rosimannuse või kadunud Robert Lepiksoniga.

Reinsalu imelise rikastumise lätted

Kõik sai alguse Reinsalu heast koostööst IRL-ile lähedaste ärimeeste Pjotr Sedini ja Jaanus Reisneriga, kes on OÜ Grove Invest omanikud. Grove Investile kuuluvad kinnistud, mis asuvad Vineeri, Tatari ja Vana-Lõuna tänava ning Pärnu maantee piirkonnas – nn Lutheri kvartal, mis erastati Mart Laari esimese valitsuse ajal Sedinile. Tollel aga ei läinud äri hästi.

Miks me seda arvame?

Kinnistusraamatu andmetel müüs Sedin Reinsalule 83,2 m2 korteri majas Vana-Lõuna 39. Selle ostmiseks võõrandas Reinsalu vana elamise ning võttis 400 000 krooni laenu. Tehing toimus 7. aprillil 2008 ning pealtnäha oli kõik JOKK. Kui jätta tähelepanuta tõsiasi, et juba järgmisel päeval pärast tehingut ilmus Postimehes artikkel, et Sedinist müüja Grove Invest läheb pankrotti ning tema kinnistud arestiti. Kas Urmas Reinsalu aitas kantida pankrotipesast vara välja?

Vaid kolm kuud oli Reinsalu (pildil) selle korteri omanik. 31. juulil 2008 kandis ta korteri ootamatult Grove Investile tagasi. Ehk läks pankrotihirm üle, sest Sedinile ja Reisnerile saabusid abiks Vene rahad ning nüüd võis vara tagasi kanda? Täpselt samal päeval, kui Reinsalu taastas status quo Reisneri ja Sedini jaoks, sai ta neilt asemele hiiglasliku, 208 m2 suuruse elamispinna luksuslikus eliitkvartalis, Vana-Lõuna 39a.

Super sale! Super sale!

Kesknädal püüdis välja selgitada, milline võiks olla selle korteri hind. 2009. aasta 10. märtsil kirjutas Äripäev, et Reinsalu naaberkortereid müüakse ruutmeetrihinnaga 30 000 EEK. Ka kinnisvarabüroo Oberhouse on sama meelt korterihindade suhtes selles kvartalis. Seda hoolimata majanduslangusest! Tänasel päeval müügis olev suurim korter (184 m2) maksab samas kvartalis 5,9 miljonit krooni. Aga see korter on väiksem kui Reinsalu kinnisvara.

Aasta tagasi, kui majandus läks veel tõusujoones, ei saanud Reinsalu elamispind olla odavam kui 6,2 miljonit krooni.

Seega korterite edasi-tagasi liigutamisega sai Reinsalu esimesest korterist 120 ruutmeetrit suurema uue korteri, mis turuhinna kohaselt oleks pidanud olema 3,6 miljonit kallim, aga tema laenukoormus kasvas vaid 1,5 miljonit krooni. Ja kui Reinsalu talle kingitud hobuse suhu ei vaatagi, siis Kesknädal vaatab küll – sõprade kingituse väärtus oli vähemalt 2 miljonit krooni.

Seega aprillis suutis noor poliitik osta 83m2 korteri ja pidi maha müüma vana korteri ning võtma pangast 400 000 krooni laenu. Kolm kuud hiljem, juulis ei saanud tal tekkida täiendavaid miljonitesse küündivaid sääste, kuid ta oli võimeline 83-ruutmeetrise korteri vahetama 208-ruutmeetrise vastu.

Rahasüst Venemaalt

Poliitilistes kuluaarides kahtlustatakse, et Reinsalu pani pihta osa Isamaa ja Res Publica Liidule Venemaalt saabunud rahasüstist. Venemaal registreeritud salapärane Kylemore International Invest Corp päästis endise Isamaaliidu peasekretäri Reisneri ja tema äripartneri Sedini firma pankrotihirmust, läkitades Eestisse Vene rahasid. Kas polnud osa neist rahadest määratud IRL-i valimiskampaaniaks, ning Reinsalu võttis selle pealt „protsenti“?

Jaanus Reisneri juurest lähevad niidid selgelt Mart Laarini ning Tallinna volikokku, kus esindab IRLi ja ajab Reisneri asju tema abikaasa Liisa Pakosta. Isegi selline Isamaaliidu suhtes soodne ajaleht nagu Eesti Ekspress tunnistab, et Reisner võttis Mart Laari nimel miljoneid kroone Eesti Raudtee omaaegse erastamise protsessis (Eesti Ekspress 26.10.2006). Reisner justkui on alati olnud Laari omamoodi kassiir.

Põhimõtted ruutmeetrite vastu

Äratab tähelepanu Reinsalu poliitiline ümbersünd. Veendunud „äraostmatust“ kasvas ta äkki Laari lojalistiks. Veel 2007. aastal koosnes IRL kolmest kisklevast grupeeringust, ning Reinsalu kodustamine võis Laari jaoks olla väärt, et natuke ka füüri lasta.

Võib arvata, et on palju inimesi, kes unistavad samasugusest tehingust nagu sai osaks Reinsalule. Võib-olla nad ei panegi tähele, et see tähendas järjekordset seaduseväänamist, milles kahupäine noorpoliitik on osav.

Kuid Kesknädal ei väsi lootmast, et ükskord tunneb kapo huvi ka selliste kingituste vastu. Rahvaliitlane Ester Tuiksoo viidi kaposse ülekuulamisele vaid selle eest, et käis vaatamas üht üürikorterit. Igatahes peaks Reinsalu pingutama, et oma tehingute ostu-müügi lepingud vähemalt juriidiliselt korda teha, enne kui ajalehtede kõrval uurimisorganid nende vastu huvi tundma hakkavad.

Sildid:

Lisa kommentaar