Sotsiaalärimees Hanno Pevkur miljoniga pärjatud tähelennul

KESKNÄDAL,      04. märts 2009
http://www.kesknadal.ee/g2/uudised?id=12027

[esiküljel:] Sotsiaalminister Pevkur (pildil) kerjas majaehituseks raha? <> Pevkur vahendas väidetavalt Reformierakonnale Vene transiidiärimehelt Liksutovilt kodakondsuse saamise eest 5 miljonit krooni. <> 5-miljonilisest pistisest sahkerdanud Pevkur oma taskusse 1,5 miljonit krooni. <> Kasinat ametnikupalka teeninud Pevkur ehitas Nõmmele uhke häärberi. <> Pevkur pandi sotsiaalministriks, et jätkata oravate kukru nuumamist.

Sotsiaalministeeriumi on Eestis varem juhtinud inimesed, kel on oskusi ja kogemusi sotsiaalvaldkonnas ning siirast soovi teha oma tööd maksimaalselt hästi. Meenutagem  kolmekordset sotsiaalministrit Siiri Oviiri, esimest  iseseisvusaegset ministrit  Marju Lauristini või ka eelmises valitsuses  sotsiaalministrina endale tugeva nime teinud Jaak Aabi. Reformierakonna liikmetest sotsiaalministrid on aga käitunud igasugust hoolivust kõrvale jättes tõeliste ärihaidena. Näib, et nad on selle ameti valinud nii auahnusest kui ka võimalusest lasta erakonna ja endi tasku korralikult füüri täis.

Hiljutine Riigikogu liige ja värske sotsiaalminister Hanno Pevkur, kellega asendati  läbikukkunud reformiminister Maret Maripuu, on, nagu teada, truu parteisõdur. Ta pole mitte niisama hall kuju, vaid Reformierakonna esileedi Keit Pentuse lähedane tuttav. Kui mitte arvestada paari kuud Tallinna abilinnapeana töötamist, sai Pevkur tuule tiibadesse justiitsminister Rein Langi nõunikuna. Nõunikke on ministeeriumides kümneid, nad tulevad ja lähevad. Pevkuri ja Langi liit oli aga märksa tähendusrikkam, kui vaid alluva ja ülemuse suhe – nemad tegutsesid ka koostööpartneritena.

Tandem Pevkur–Lang tegutses veatult

Kahe-mehe-liidust sündinud teod kandsid rohket vilja aastail 2005–2007. Poliitiliste äride edenedes muutusid osalised iga päevaga ka ise üha jõukamaks.

Nõmmele äkki kerkinud Pevkuri uhke häärber tekitas siiski paljudes inimestes küsimusi, nii Reformierakonna sees kui ka väljaspool. Kuidas suutis keegi tähtsusetu nõunik, kes polnud veel 30aastanegi, ja kelle abikaasa on pealegi kodune, krõbedate hindadega ehitusbuumi ajal endale villa püsti panna? Selleks tuli mehel teha lisatööd ja ületunde. Ning sugugi mitte justiitsvaldkonnas.

Nagu tänaseks on selgunud, väidetavalt vahendas Pevkur Reformierakonnale 2005. aastal altkäemaksu AS-i Transgroup transiidiärimehelt Maksim Liksutovilt. Inno ja Irja blogi andmetel (aga ka paljudes netikommentaarides korduvalt vihjatuna) tasus Liksutov Eesti kodakondsuse saamise eest Reformierakonnale viis miljonit krooni. Pevkuri kaudu läinud raha edasi Rein Langile.

Kuid Pevkur jätnud pistiserahast sada tuhat eurot ehk poolteist miljonit krooni endale. See tekitas Reformierakonnas muidugi väikese paanika, sest erakonnakaaslased ei mõistnud, kuhu kadus ülejäänud raha. Keegi süüd omaks ei võtnud. Pevkuril aga kerkis mõni aeg hiljem Nõmmele kõnealune maja.

Tankistirolli enda peale võttes murdis Pevkur usaldusisikute ringi sisse. Kuid häärberist jäi talle väheks. Maripuu naasmisel Riigikokku ähvardanuks Pevkurit kui tema asendusliiget töötuks jäämise oht. Või vähemalt märgatavalt väiksepalgalisem koht. Pevkur seisiski dilemma ees: kas langeda või tõusta? Mees valis karjääriredelil ministriameti.

Kui keegi on korra juba otsustanud tankist olla, on tal edaspidi raske sellest rollist vabaneda. See reegel kehtis ka Hanno Pevkuri puhul.

Ravimifirmad tasuvad heldelt

Sotsiaalministril tuleb tegelda rohkete ebameeldivate probleemidega ajal, kui riik on raskes olukorras. Reformierakonda on aga alati kuulunud ettevõtlikud inimesed, kes iseennast hätta ei jäta ja kes on osanud ka sotsiaalvaldkonnast endale kasuliku äri teha.

Sotsiaalministeeriumi haldusalas liiguvad väga suured rahavood, mida saab mõõta suure osaga riigieelarvest. Kuid seal liiguvad ka võimsate ravimifirmade vahendid, mis moodustavad mitu miljardit krooni aastas.

Just Sotsiaalministeerium eesotsas ministriga määrab, millised ravimid saavad soodustuse kuni 90%, millised mitte. Sellised nimekirjad tekkisid pärast viimaseid Riigikogu valimisi, kui Sotsiaalministeeriumis võtsid üle hulga aja (pärast Toomas Vilosiust) võimu sotsidelt ja keskerakondlastelt üle reformierakondlased. Paljud inimesed ei saanud kohe aru, milleks reformistidele on vaja pensionäride, haigete või ka töövõtjate „tühiste“ probleemidega tegelevat valdkonda.

Kuid nutikad oravad taipasid, kus kivi all vähid pesitsevad. Soodusravimite nimekirjas olevaid ravimeid ostetakse ju palju rohkem nii kodudesse kui ka haiglastesse. Seda eriti praegusel majanduskriisi ajal.

Kujutame juba ette, kuidas sotsiaalministri ja tema nõunike juurest astuvad läbi ravimifirmade esindajad, et oma ravim n-ö õigesse nimekirja saada. Ja Hanno Pevkur võib kasseerida sel moel  oma erakonnale (ja vaevalt et iseennast ilma jättes, nagu oravatele omane!) vähese vaevaga hulga raha.

Rõõmsad on ravimifirmad, kes ei pea enam arstidele kulukaid “koolitusi” välja tegema nagu varem, et oma ravimit paremini müüa. Turundusraha jääb neil nüüd alles. Reformierakonnal on aga rõõm annetusi oma kassasse koguda. Tänases Eestis, mis on üks suur korruptsioonipesa, ei kavatse oravad kindlasti mitte piirduda vaid oma ametipalgaga. Sotsiaalministeeriumi „rahakanal“ on siin vaid üks näide.

Meil jääb üle nentida, et kurb oli vaadata „kangelaslikke“ kärpeid, mis tehti suurel määral just sotsiaalrahade pealt kokku hoides, kuni lapsinvaliidideni välja. Huvitav, kes reformistidest järgmisena nn vahendamistasu eest eliitelamupiirkonda villa rajab?

KESKNÄDAL

Materjal põhineb „Inno ja Irja kohviku“ blogil, interneti foorumitel, aga ka originaalallikatel

Pildiallkirjad:

ISEENNAST ILMA EI JÄTA: Tänane sotsiaalminister  Hanno Pevkur (Reformierakond) väidetavalt küsis  oma erakonnale transiidiärimehelt Maksim Liksutovilt raha viis miljonit krooni, millest aga erakonnani jõudnud kõigest 3,5 miljonit. Kuhu kadus 1,5 miljonit? Keegi ei tea. Aga Pevkurile kerkis õige pea Veskimöldresse kahekorruseline ilus maja – kinnisvarabuumi kõige kõrgemate hindade ajal.

UUS MEES, UUED SKANDAALID: Kus on Reform, seal on kohe probleeme rahaga. Läbikukkunud ministri Maret Maripuu asemel sotsiaalministriks saanud Hanno Pevkur  peab tõrjuma süüdistusi 1,5 miljoni krooni pihtapanemises oma erakonna seljataga.

TULUS LIIT: Pevkuri (vasakul) ja Langi liit oli märksa tähendusrikkam kui vaid alluva ja ülemuse suhe – nemad tegutsesid ka koostööpartneritena. Mõlemad olid asjaosalised Liksutovilt altkäemaksu nuiamises ja kättesaamises. Foto:  Scanpix

Pevkuri majandushuvid

2007:

Hanno Pevkur: Riigikogu liige. 4-kordne Eesti keskmine palk. Elamumaa Harjumaal Tallinnas. Sõiduauto Audi 80 (1992). Hansapank, eluasemelaen, 1 210 713,88 krooni. Hansa Liising Eesti AS, liisinguleping sõiduauto kasutamiseks (2005-2009, jääk 165 000 krooni. (30.04.2007)

Allikas: Ametiisikute majanduslike huvide deklaratsioonid, 05.07.2007

2008:

Hanno Pevkur: Riigikogu liige. 4-kordne keskmine palk. Elamumaa Harjumaal Tallinnas.  Hansa Pensionifond K3, 9157,305 osakut, 145 670,75 krooni . Hansapank eluasemelaen, 1 190 590,63 krooni. AS Sampo Pank, liisinguleping sõiduauto kasutamiseks, kuumakse 6407,53 krooni, jääkmaksumus  347 052,81 krooni. AS Eesti Vanglatööstus, nõukogu liikme tasu (14.04.2008)

Allikas: Ametiisikute majanduslike huvide deklaratsioonid, 26.06.2008

Lisa kommentaar