Riigilüpsjad tiigrinahas ehk IRL-i „nähtava käe aasta”

KESKNÄDAL,      28. jaanuar 2009
http://www.kesknadal.ee/est/uudised?id=11801

Vaid mõni päev pärast IRL-i esimehe Mart Laari blogiloo „Nähtava käe aasta” ilmumist 4. jaanuaril lipsas meediast läbi teade, millest ilmneb, et Laaril on seekord rohkem tõsi taga kui enamik meist oleks osanud arvata – IRL-i ministrite pikad käed, et mitte öelda pikad näpud, on sel aastal tõepoolest väga nähtavad.

Tagasihoidlik teade

9. jaanuaril võis Postimehes lugeda uudist pealkirjaga „Kaitseministeerium ostis 74 miljoni eest maja“. Uudises öeldakse, et IT-kolledži endine õppehoone Tallinnas, Rävala pst 14 kuulub eelmise aasta lõpust Kaitseministeeriumile, kes maksis oma peamaja vahetus läheduses oleva hoone eest 74,2 miljonit krooni.

Kaitseministeeriumi pressiesindaja sõnul tuli hoone soetada turuhinnaga, sest kinnistu kuulus Infotehnoloogia Sihtasutusele, kes kavatseb saadud raha kasutada IT-kolledžile uue õppehoone rajamiseks.

Kaitseminister on meil teatavasti Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) poliitik Jaak Aaviksoo – Mart Laari parteigenosse.

Riik ostis tagasi iseenda kingituse

Veel mõne aasta eest kuulus Rävala pst 14 asuv kinnistu täielikult riigi osalusega aktsiaseltsile Sakala Keskus. Siis otsustas valitsus selle aga riigi osalusega äriühingult võõrandada ning üle anda Haridus- ja Teadusministeeriumile.

Seejärel andis valitsus Rävala pst 14 kinnistu ning sellel asuva IT-kolledži õppehoone tasuta üle Infotehnoloogia Sihtasutuse omandisse. Nii tehti riigivara arvel eraõiguslikule juriidilisele isikule hinnaline kingitus kesklinnakinnistu ja sellel asuva, alles mõne aasta eest renoveeritud õppehoone näol.

Tehingut võib muidugi põhjendada sellega, et taheti toetada uue õppeasutuse arendamist. IT- kolledž vääris tõepoolest tunnustust. Robootika oli seal arendatud tasemeni, kuhu Tartu Ülikool ja Tallinna Tehnikaülikool omaette võttes ei küündinud. IT-lahendused olid kolledžis hästi kaasaegsed ja arenesid kiiresti.

Pealegi ei saanud kolledž pikka aega riigilt koolitustellimust ning oli seetõttu Rävala pst 14 hoone eraldamise ära teeninud. Niisugusel seisukohal olid ka toonased keskerakondlastest ministrid Mailis Reps ja Raivo Palmaru.

Tähelepanuväärne on, et Kesknädala andmetel soosis hoone tasuta üleandmist nii peaminister Andrus Ansip kui ka toonane kaitseminister Jürgen Ligi. Ansip oli leidnud, et turuväärtust pole sellel hoonel ollagi, kuna tal on peal pikk hoonestusõigus. Ka kaitseminister Ligi ei vaielnud hoone üleandmise vastu. Nii võetigi vastu valitsuse otsus anda Rävala pst 14 asuv hoone tasuta üle kui „riigile mittevajalik vara“. Sama seisukohta aktsepteeris ka Riigikogu majanduskomisjon.

Siit kavalused alles algavad!

Nüüd avanebki kõige huvitavam ja üllatavam tehingutuum. Kaks aastat hiljem ostab riik alles äsja talle endale kuulunud ja tasuta ära antud kinnistu eraõiguslikult isikult tagasi, makstes selle eest 74,2 miljonit krooni.

Infotehnoloogia Sihtasutuse jaoks oli see kinnisvaraturu kiire languse oludes muidugi hiilgav ja ülikasulik käik. Riigi jaoks aga paraku IRL-i „nähtava käe aasta” kulukas algus.

Keeruline riigilüpsi-skeem sai lühidalt järgmine

Esiteks. Riigile kuuluvalt aktsiaseltsilt võõrandati magus kinnistu kesklinnas.

Teiseks. Valitsus kinkis riigivara hulka kuuluva väärtusliku kinnistu tasuta ühele eraõiguslikule isikule.

Kolmandaks. Riik ostis kinnistu eraõiguslikult isikult väga kallilt tagasi.

Miljon miksi

Kuidas lubas sellist tehingut rakendada Rahandusministeerium (minister on sotsiaaldemokraat Ivari Padar), kes pidi nägema, et Kaitseministeeriumi kaudu ostetakse riigile ülikallilt tagasi kinnistu, mis veel alles äsja oli olnud riigi enda vara? Ja seda ajal, kui suurt kokkuhoidu kuulutav Mart Laar nõudis riigiametnike palkade täielikku külmutamist.

Kas antud juhul esitasid asjaosalised ministeeriumid enne otsuste tegemist valitsusele ka mõne tõsise analüüsi Rävala pst 14 kinnistu kallilt tagasiostmise majanduslike ja juriidiliste aspektide kohta? Kui selline analüüs tehtigi, siis Eesti tänaste valitsejate tava kohaselt kuulutatakse see ilmselt vähemalt 70 aastaks riigisaladuseks.

Esialgu pole ka kuulda, kuidas hindavad kogu kurioosset skeemi Riigikontroll ja õiguskantsler. Kas taas on tegu ühe JOKK-kategooriasse kuuluva hämartehinguga, mille poliitiline katus asub Toompeal?

Kui tehingu sihiks oli varjatult toetada ühe eraõigusliku rakenduskooli uue hoone rajamist kümnete miljonitega, siis kas see kajastus ka riigi mõnes riiklikus strateegiadokumendis, mille alusel toimub kõrgkoolidele investeeringute eraldamine, ja miks eelistati just IT-kolledžit?

Kas Rävala pst 14 kinnistu kallilt tagasiostmisel riigile tõenäoliselt tekitatud kahju eest peaks poliitiliselt vastutama peaminister või mõni teine minister (rahandus-, kaitse- või haridus- ja teadusminister)?

On väidetud, et Kaitseministeerium ei mahtuvat praegusesse hoonesse ära ja seetõttu tekkiski vajadus osta kinnistu tagasi. Kuidas küll ei näinud Kaitseministeerium seda ette paar aastat varem, kui sama hoone kuulutati „mittevajalikuks varaks“?

Kaitseministeeriumi personal paisub muidugi üle igasuguste mõõtude. Eesti Päevalehe andmetel (2.06.2008) töötab seal 249 inimest, Soome kaitseministeeriumis on samal ajal 138 ja NATO koosseisu kuuluva Taani kaitseministeeriumis vaid 130 ametnikku.

Mida tähendab väide, et uue maja ostmine oli hädavajadus, sest olemasolev ei vastavat NATO turvareeglitele? Kuuldavasti olevat probleem selles, et majal on vaid üks sissepääs. Küsime vastu : kas oli ikka tark kulutada majanduskriisi ajal 74 miljonit krooni selleks, et ministeeriumi rajatis saaks enesele ka teise väljapääsu?“

Raja tänavast uuele ringile

Huvitav on ka, et mullu märtsis ju avasid meie president-tiigrihüppaja Toomas Hendrik Ilves ning haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas (IRL) Tallinnas Tehnikaülikooli naabruses (Raja tn 4c) IT-kolledži uue õppehoone, mis läks maksma ligi 100 miljonit krooni.

Kooli koduleheküljel tegeldakse aga juba selle uhiuue spetsiaalselt IT-kolledžile planeeritud ja ehitatud hoone ruumide rendilepakkumisega.

„Eesti Infotehnoloogia Kolledži õppehoonet haldav EITSA Kinnisvara OÜ pakub soovijatele seminaride, koosolekute ja konverentside korraldamiseks kolledži auditooriume ja arvutiklasse,” ütleb reklaamtekst, millele järgnevad detailsed hinnakirjad (vt http://www.itcollege.ee/?url=rent).

Siit võiks järeldada, et vähemalt omaenda õppetöö tarbeks ruumipuudust sel õppeasutusel küll pole. Seda intrigeerivam on aga riigilt kingiks saadud kesklinnakinnistu müümise põhjendus – nii saadavat raha olevat tarvis uue õppehoone rajamiseks!!!

Kangelased tiigrinahas

Härrased IRL-i peakorterist lähevad oma tiigrinahka peidetud kinnisvaraäriga lihtsalt uuele ringile.

Koalitsioonikoridorides öeldakse seepeale muidugi, et kui Reformierakond pani Margus Allikmaa Rahvusringhäälingu uputamise hinnaga oma „sajandi kinnisvaraprojekti“ juhtima, siis miks ei tohiks hoopis väiksemalt lüpsta riiki Isamaa ja Res Publica Liit tiiger-kolledži küüntega.

Vabariigi kodanikel on sellest Toompea seltskonna sahkerdamisest juba ammu siiber. Kui riigis korruptsioonile piiri ei panda, pole Läti sündmuste kordumine Eestis kuidagi välistatud.

Muide, Kalle Tammemäe, Infotehnoloogia Kolledži rektor, sai tiigrinahas president Toomas Hendrik Ilveselt mullu vabariigi aastapäevaks Valgetähe IV klassi ordeni. Huvitav, kas see oli Kadrioru poolt avanss või on riiklik tunnustus õnnestunud kinnisvaratehingus osalemise eest veel vormistamata?

KESKNÄDAL

[esiletõste]: Härrased IRL-i peakorterist lähevad oma tiigrinahka peidetud kinnisvaraäriga uuele ringile.

[fototekst] RÄVALA 14: Olgu kriis või mis iganes, aga sellelt majalt on teenitud pea 75 miljonit maksumaksja raha.

Sildid: ,

Lisa kommentaar