Mõrva-Mart ja moraalne allakäik Kaitsetusministeeriumis

Eesti kaitseminister Mart Laar on tapmishimuline mees, kes teatas korporatiivses EÜS-i listis, et “Eesti riigi ründajad lastakse maha ja seda garanteerin ma ka edaspidiseks.” 1999. aasta mais tulistas ta konkureeriva poliitiku pildi pihta ja hüüdis selle juurde “Kes pihta ei saa on Savisaare sõber”. Selle avalikuks tulekul ta salgas juhtunut. Lõpuks saigi see valetamine usalduse kaotuse ja peaministri kohalt lahkumise põhjuseks.

Minister või Mõrva-Mart?

Eesti Vabariigi minister on lugupeetud amet. See tähendab mitmeid riiklike hüvesid ja vähemalt 4 kordset Eesti keskmist palka. See peaks olema ühe poliitiku jaoks Eestis saavutatava karjääri tipuks. Väga vähe ametikohti on sellest veel kõrgemal. Siiski võib tekkida olukord, kus ministriks satub ärplev ajaloolane ehk Mõrva-Mart Laar.

Suhtekorraldaja Janek Mäggi nimetas seda katastroofiks.

See on katastroof ja seda väga lihtsal põhjusel: Eestis ei ole sellist karistusliiki nagu surmanuhtlus. /…/
Hakata garanteerima kellegi maha laskmist…Minu jaoks oli see täiesti ehmatav, sest kunagi ju ei tea, mis põhjusel võid sattuda Eesti riigi vaenlaseks. Võid kogemata öelda mõne sellise lause, mis on riigivastane ja siis jääd ootama, et „mehed lendavad peale”.

Eesti Päevaleht online

Selle skandaalse tsitaadi ilmsiks tulemisele reageeris Kaitsetusministeerium omapoolse rünnakuga mõrvatud mehe vastu. Ministeeriumi pressiesindaja Peeter Kuimet andis teada, et Karen Drambjan tekitas nende hoonele 20 000 euro väärtuses kahjustusi. Kas see on siis tänapäeval inimelu hind?

“Iseenesest ei ole intsidendi tagajärjel tekkinud kahjustused suured, kuid kuna tegemist on suurte lagedate pindadega, ei saa üle krohvida ja -värvida üksikuid laike, vaid kogu sein, lagi ja põrand. Samuti vahetatakse välja paar kahjustusi saanud ust,” rääkis Kuimet.

Allikas

Tähelepanu väärib ka asjaolu, et need väljaütlemised tegi kaitseminister Mõrva-Mart 11. augustil vahetult pärast Drambjani tapmist ja ETV saates “Aktuaalne Kaamera” rõhutas ta korduvalt tema poliitilist kuuluvust. See näitab, et ta ei mõtle isegi siis kui tema kirja pandud tekst talle umbes 10 päeva hiljem taas ette loetakse ja küsitakse, et kas ta kahetseb, näiteks emotsioonide tõttu öeldut.

Mis kõige jubedam, siis Mõrva-Mart peabki seda Eesti riigis võimalikuks, et täpsustamata vormis ja viisil riiki ründajad lastakse maha. Kuidas võib keegi kindel olla, et tema on Mardiga samal poolel ja mõni kriitiline arvamus Mõrva-Mardi või riigi suhtes ei saa kvalifitseeritud riigi ründamiseks? Täpselt see küsimus, millest rääkis ja Mäggi, et kes määratleb riigi ründamise. Eesti Üliõpilaste seltsi liige Mart Laari meelest võib seda teha omakohtu korras.

Iga inimese turvalisus ja elu on ohus, kuni Mõrva-Mart Laar omab sõnaõigust relvastatud inimeste juhtimiseks.

Sildid:

Lisa kommentaar