Korruptiivne kuningas Erma talus

Toomas Hendrik Ilves maksab oma abikaasa firmale ööbimise eest igakuist üüri 950 eurot. Siiani on alati kinnitatud, et Ärma talu või Erma on Toomas Hendrik Ilvese kodutalu. Pärast presidendiks valimist sai sellest ka kõigi maksumaksjate kuluobjekt. Võib isegi öelda, et Evelin Ilves on abielus riigieelarvega, sest saab selle kaudu sissetulekut. Põhiseaduses ei ole ühtegi funktsiooni ette nähtud presidendi abikaasale ja ilmselt eeldati, et abikaasa ülalpidamise kulud jäävad presidendi kanda. Näiteks Ameerika Ühendriikides ongi nii, et rahvas maksab palka ainult president Barack Obamale ning üksi teine pereliige ei saa riigipeaga seotud tegevuste eest tasu.

Delfi juhtkiri oli üsnagi ründav, võtame sealt ainult mõned lõigud tsiteerimiseks:

Ermamaa on peatanud tegevuse turismitaluna ning sulgenud külalistemaja kuni presidendi ametiaja lõppemiseni. EAS on vastava taotluse ka rahuldanud. Praegu olekski Ärma talu nagu presidendi residents — seal toimetavad muu hulgas presidendi kantselei palgal olevad turvamehed, kokad, aednikud ja autojuhid.

Samas tegutseb OÜ Ermamaa ka osaühistuna, millele president Toomas Hendrik Ilvese maksab igakuist rendiraha. Lisaks saab osaühistu mitterahalist kasu, kuna selle kinnistu eest hoolitsevad riigi palgal olevad töötajad.

See muudab kogu selle skeemi kummaliselt kahestunuks ning mitmekordselt maksumaksja raha eest rahastatuks. Ärimudel on nii lollikindel, et iga eestlane võtaks selle rõõmuga vastu.

Delfi juhtkiri 18. juuli

Tõepoolest on raske eristada, millised kulud on seotud turismiobjektiga ja millised riigipea ametikohustustega. Eestile oleks ikkagi odavam valida Indrek Tarand presidendiks, sest siis ei peaks ülal pidama seda Mulgimaa talu ja Erma talu saaks tegutsema hakata ärilistel põhimõtetel.

Lisa kommentaar